Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı
13 Kasım 2019

Kanser çağımızın önemli bir halk sağlığı problemidir. Meme kanseri ise dünyada ve ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanserdir. Yaşam boyu her 8 kadından 1’inde görülebilen bu hastalık taramalarda %85 oranında erken evrede tespit edilebilir. Erken teşhis edilir ise %98 oranında tedavi edilebilir olması halk sağlığı açısından önemini bir kat daha artırmaktadır. Bu kanser ile mücadelede toplumda farkındalık oluşturmak amacı ile 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı olarak belirlenmiştir.

2017 yılı 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı kapsamında Müdürlüğümüz Kanser Birimi koordinatörlüğünde çeşitli eğitim ve etkinlikler düzenlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu Bursa Bölge Müdürlüğü personeline “Kanser ve Taraması Yapılan Kanserler” konulu eğitim verilmiştir. İl Sağlık Müdürlüğü Koordinasyon Sorumlusu Dr. Yunuz ARSLAN’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen eğitimde; kanser, belirtileri, korunma yolları, meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kolorektal kanser konularında bilgiler verilmiş ve KETEM Birimlerine taramalar için davet edildi.

 Billboardlarda ve metro vagon içi led ekranlarda meme kanseri ve erken teşhisin önemine dikkat çekildi.

Kadınların alışveriş amacı ile yoğun ilgi gösterdiği giyim pazarlarından Çarşamba Pazar Park’ta düzenlediğimiz etkinlikte satıcılar kanser sloganı baskılı tişörtler giyerek erken teşhisin önemine dikkat çektiler. Ayrıca kurulan stantta vatandaşlara bilgilendirme yapıldı. İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hüseyin KAPLAN, İl Sağlık Müdürlüğü Koordinasyon Sorumlusu Dr. Yunuz ARSLAN’ın da katıldığı etkinlik ile çok sayıda vatandaşımıza ulaşıldı.

Yine 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı kapsamında İlimiz tarihi mekânlarından olan Kozahan ve Orhangazi Parkı’nda farkındalık etkinliği düzenledi. Etkinlik çerçevesinde halkın dikkatini çekmek amacı ile Kozahan meme kanserinin rengi olan pembe renkli tüller ve balonlar ile süslenmiş, mekâna panolar ve afişler yerleştirildi. Etkinlik kapsamında Orhangazi Parkı Kozahan girişinde kurulan stantta halkımıza broşürlerle birlikte özellikle meme kanseri olmak üzere kanserde erken tanı ve teşhisin önemi anlatıldı ve Bursa Büyükşehir Belediye Bandosu konser verdi. Konserin ardından Gürsu Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ellerinde kanser sloganları yazılan dövizler eşliğinde Kozahan’ı dolaştı. İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Zeynep Nur GENÇERLER, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hüseyin KAPLAN, İl Sağlık Müdürlüğü Koordinasyon Sorumlusu Dr. Yunuz ARSLAN’ında katılımları ile gerçekleşen etkinliğe vatandaşın ilgisi yoğun oldu.

 • Kozahan Meme Kanseri farkındalık rengi olan pembelere büründü.
 • Tarihi mekanlarımızdan Kozahan'da “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” afişi sergilendi.
 • İl Sağlık Müdürlüğü Koordinasyon Sorumlusu Dr. Yunuz ARSLAN Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemini anlatıyor.
 • Kozahan'ın içinde “1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” vatandaşa anlatılıyor.
 • Genç Sağlıkçılar Meme Kanseri konusunda vatandaşı bilgilendirdi.
 • Bursa Büyükşehir Belediye Bandosu Orhangazi Parkı’nda “Meme Kanseri Farkındalık Konseri” veriyor.
 • Çarşamba Pazar Park'ta “Meme Kanseri Farkındalık Standı” kuruldu.
 • Yaymacılar Odası Başkanı Fahrettin Tüccaroğlu İl Sağlık Müdür Yardımcılarımıza pazarı gezdiriyor.
 • “Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır” sloganı baskılı tişörtler giyen pazar esnafı satış yaparken.
 • “Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır” sloganı baskılı tişörtler giyen pazar esnafı satış yaparken.
 • “Kanser ve Taraması Yapılan Kanserler” konulu sunumdan görüntü.
 • TÜİK kadın personeline Meme Kanseri anlatılıyor.