Neonatal Resusitasyon Programı (NRP) Uygulayıcı Eğitimi Yapıldı
13 Kasım 2019

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen programlardan birisi olan Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP), 1998 yılından bu yana Ülke genelinde doğumda bebeğe eli değen tüm sağlık çalışanlarını hedef alan ve başarıyla yürütülen bir hizmet içi eğitim programıdır.

Bu program kapsamında İl Sağlık Müdürlüğümüz Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi koordinasyonunda 6-7-8 Kasım 2017 tarihlerinde NRP Uygulayıcı Eğitimi Almira Otel’de gerçekleştirilmiştir. NRP Uygulayıcı Eğitimine 21 Hekim ile 27 ebe/hemşire/ATT/Anestezi teknisyeni/paramedik katılmıştır.

 Kurs sorumluluğunu Dr. Bülend ÖZBİLGİN’in yürüttüğü eğitimde, ilimiz NRP eğitimcilerinden S.B.Ü. Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Neonataloji Uzmanı Doç. Dr. Nevzat ÇİZMECİ, Neonataloji Uzmanı Dr. İpek GÜNEY VARAL, Neonataloji Uzmanı Dr. Pelin DOĞAN, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Nurhan ÇELİK, Özel Doruk Yıldırım Hastanesi’nde görevli Neonataloji Uzmanı Dr.Birgül MUTLU, Özel VM Medikalpark Bursa Hastanesi’nde görevli Neonataloji Uzmanı Dr. Eren Kale ÇEKİNMEZ, Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde görevli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yaşar BİLGİ veHem. Melek ÖKSÜZ, İl Sağlık Müdürlüğümüzde görevli Dr.Ümmü HATİPOĞLU ÜNAL ve Hem. Sedef ALTUNSOY görev almıştır. Yazılı ve uygulama sınavlarında başarılı olan katılımcılara Dr. Esat DİNÇER ile Ç.E.K.Ü.S Hizmetleri Birim Sorumlusu Dr. Gaye CANTEKİN AKPINAR’ın katıldığı kapanış töreni ile sertifikaları dağıtıldı.

  • Yenidoğan Uzmanı Dr. İpek VARAL alternatif solunum yolları dersinin sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı
  • Dr. Esat DİNÇER NRP Uygulayıcı Eğitiminin açılış konuşmasında yenidoğan canlandırmasının önemini vurguladı
  • Doç. Dr. Nevzat ÇİZMECİ canlandırmaya hazırlık basamaklarını anlattı
  • Yenidoğan Uzmanı Dr. Birgül MUTLU, canlandırmanın başlangıç basamaklarını anlattı
  • Eğitim sonunda tüm katılımcılar sertifikalarını aldı
  • Tüm katılımcılar maketlerle pratik yapma fırsatı buldu
  • Yenidoğan Uzmanı Dr. Pelin DOĞAN, pozitif basınçlı ventilasyonu anlattı