7. Hastane Afet ve Acil Durum Planlaması (HAP) Uygulayıcı Eğitimi yapıldı.
13 Kasım 2019

İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından Balıkesir ilinde 13-15 Kasım 2017 tarihlerinde Hastane Afet ve Acil Durum Planlaması (HAP) Uygulayıcı Eğitimi düzenlendi. Düzenlenen eğitime Balıkesir ilinde faaliyet gösteren kamu ve özel hastanelerinden 23 kursiyer katıldı.

3 gün süren Hastane Afet ve Acil Durum Planlaması (HAP)  Uygulayıcı Eğitiminde katılımcılara Afet ve Acil Durum Temel Kavramları, Türkiye Afet Yönetimi ve Sağlık Hizmetleri, Hastane Afet ve Acil Durum Planı İşleyişi, Mevcut Durum Analizi, Hastane Afet ve Acil Durum Müdahale Yönetimi, Hastane Olay Yönetim Araçları, Kitlesel Yaralanmalı Olaylarda Müdahale Aşamaları, Olay Bildirimi ve Acil Müdahale Planı’nın Aktivasyonu, Tıbbi Kapasite ve Lojistik Malzemelerin Yönetimi, Acil Müdahale Planı’nın Aktivasyonunda Bilgi Yönetimi, Güvenlik ve Emniyet, Psikososyal Destek Faaliyetleri vb. konularda bilgi verilmiş ve masabaşı tatbikatı uygulaması ile eğitim sonlandırıldı.

Şu ana kadar 7 Hastane Afet ve Acil Durum Planlaması (HAP) Uygulayıcı Eğitimi verilmiş olup toplamda 164 katılımcı sayısına ulaşıldı.

Hastane Afet ve Acil Durum Planları’ nın amacı; ülke genelindeki tüm hastanelerin, afetlere ilişkin önlem almalarını, yurtiçinde meydana gelen afet ve acil durumlarda sunulacak sağlık hizmetleri konusunda gerekli hazırlıkları önceden yapmalarını ve ilk 72 saat boyunca hastane dışından hiçbir yardım almaksızın kendi kendine yeterli olmalarını sağlamaktır.

  • Hastane Afet ve Acil Durum Müdahale Yönetimi oturumunda yapılan sunumdan görüntü..jpg
  • Standart Operasyon Prosedürü ve İş Akış Talimatları hakkında yapılan grup çalışması sunumu..jpg
  • Siyah Kod ve Tahliye Planlaması uygulaması hakkında yapılan grup çalışmasının sunumu..jpg
  • Grubun sabah ve öğleden sonraki oturumlara dikkatlerini çekebilmek için yapılan ısınma oyunlarından görüntü..jpg
  • Masabaşı tatbikatı uygulamasından görüntü..jpg
  • 7. Hastane Afet ve Acil Durum Planlaması Uygulayıcı Eğitimine katılan Eğitmen ve Katılımcılar ile birlikte görüntü..jpg