Bursa Umke KBRN İcra Tatbikatı Yapıldı
13 Kasım 2019

Günümüzde KBRN; Kitle imha silahları (KİS) ve sanayi kazaları kavramlarının tamamını kapsayan ortak bir ifade olarak kullanılmaktadır. KBRN olayları afetlerin veya teknolojik olayların etkisiyle ortaya çıkabilmektedir ve son yıllarda gittikçe yaygınlaşan terör eylemleri de KBRN yaralanmalarının artmasına yol açmaktadır.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından, Bursa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile işbirliği içinde Bursa İl AFAD Tatbikat alanında KBRN eğitimi ve tatbikatı yapıldı. 16 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilen tatbikatta bir fabrikada meydana gelen klor gazı sızıntısı ve şüpheli posta konulu iki senaryonun icrası yapıldı.

Afet ve acil durumlarda görev yapmak üzere, istekli personeller arasından seçilerek eğitim alan UMKE ekipleri yapılan il tatbikatına 30 personel ile katıldı.

Bursa, UMKE ekiplerinin ilk kurulduğu il olup 2003 yılından beri İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde afet ve acil durumlarda görev almaktadır. Bursa UMKE gerek yurtiçi, gerekse yurtdışı birçok operasyonlara katılmıştır.

Afet ve acil durumların gerçekleşme riskinin çok yüksek olduğu bölgemizde; Bursa UMKE afet ve olağan dışı durumlara yönelik hazırlık çalışmalarını düzenli, etkin eğitim ve tatbikatlarla sürdürmektedir.

  • AFAD KBRN malzeme tanıtımından görüntü.
  • KBRN olaylarında tıbbi personelin giydiği C ve D tipi kıyafet giyilmesinden görüntü.
  • Biyolojik Ajan için numune alma ve paketleme görüntüsü.
  • Şüpheli posta senaryosu kapsamında etkilenen hastanın negatif basınçlı sedye ile taşınması.