Neonatal Resusitasyon Programı (NRP) Uygulayıcı Eğitimi Yapıldı
13 Kasım 2019

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen programlardan birisi olan Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP), 1998 yılından bu yana Ülke genelinde doğumda bebeğe eli değen tüm sağlık çalışanlarını hedef alan ve başarıyla yürütülen bir hizmet içi eğitim programıdır.

Bu program kapsamında İl Sağlık Müdürlüğümüz Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi koordinasyonunda 4-5-6 Aralık 2017 tarihlerinde NRP Uygulayıcı Eğitimi Almira Otel’de gerçekleştirildi. NRP Uygulayıcı Eğitimine 18 Hekim ile 32 ebe/hemşire/ATT/Anestezi teknisyeni/paramedik katıldı.

Kurs sorumluluğunu Dr. Bülend ÖZBİLGİN’in yürüttüğü eğitimde, ilimiz NRP eğitimcilerinden S.B.Ü. Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Neonataloji Uzmanı Doç. Dr. Nevzat ÇİZMECİ, Neonataloji Uzmanı Dr. İpek GÜNEYVARAL, Neonataloji Uzmanı Dr. Pelin DOĞAN, Özel Doruk Yıldırım Hastanesi’nde görevli Neonataloji UzmanıDr. Birgül MUTLU, Özel VM Medikalpark Bursa Hastanesi’nde görevli Neonataloji UzmanıDr. Eren Kale ÇEKİNMEZ, Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde görevli Hem. Melek ÖKSÜZ, İl Sağlık Müdürlüğümüzde görevli Dr. Ümmü HATİPOĞLU ÜNAL görev aldı.

Yazılı ve uygulama sınavlarında başarılı olan katılımcılara Müdürlüğümüz Destek Hizmetleri Başkanı Dr. Efrail ATICI,  Koordinasyon Sorumlusu Dr. Esat DİNÇER, Koordinasyon Sorumlusu Dr. Yunuz ARSLAN, Koordinasyon Sorumlusu Dr. Hüseyin KAPLAN, ile Ç.E.K.Ü.S Hizmetleri Birim Sorumlusu Dr. Gaye CANTEKİN AKPINAR’ın katıldığı kapanış töreni ile sertifikaları dağıtıldı.

  • Dr. Efrail ATICI konuşmasında yenidoğan canlandırmasının önemini vurguladı.
  • Eğitim sonunda tüm katılımcılar sertifikalarını aldılar
  • Doç. Dr. Nevzat ÇİZMECİ canlandırmaya hazırlık basamaklarını anlattı
  • Yenidoğan Uzmanı Dr. Birgül MUTLU, yenidoğan bakımının başlangıç basamaklarını tekrar ettirdi
  • Yenidoğan Uzmanı Dr. Pelin DOĞAN, uygulama sırasında canlandırmaya hazırlık basamaklarını tekrar ettirdi
  • Yenidoğan Uzmanı Dr. Eren KALE ÇEKİNMEZ, pozitif basınçlı ventilasyon uygulaması yaptırdı