AİK Eğitim Toplantıları Serbest Eczacılarımızla Devam Ediyor
13 Kasım 2019

Bakanlığımızın “Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı 2014-2017” çerçevesinde il olarak yürütmekte olduğumuz tanıtım ve eğitim faaliyetleri devam ediyor.

Merkez ilçelerimiz Yıldırım ve Nilüfer İlçe Sağlık Müdürlüklerinin ardından, Osmangazi İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından da Osmangazi ilçemizde hizmet vermekte olan serbest eczacılara yönelik “Akılcı İlaç Kullanımı ve Mikrobiyota” konulu farkındalık eğitimi düzenlendi.

06.12.2017 tarihinde Müdürlüğümüzde gerçekleştirilen eğitim toplantısında Osmangazi İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sevgi HARORLU ve Bursa Eczacı Odası Başkanı Ecz. Okan ŞAHİN’in açılış konuşmalarının ardından ilimizde AİK ile ilgili yapılan çalışmalardan bahseden İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan AKAN, yapılan çalışmalar neticesinde antibiyotik kullanım oranındaki düşüşe dikkat çekerek, mevcut sayıyı dünya ortalaması seviyelerine düşürmek için Müdürlük olarak tanıtım, eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinin devam edeceğini belirtti.  Bu çalışmaların toplumsal farkındalık oluşturmasında, eczacılığın da en az diğer sağlık meslekleri kadar önemli bir meslek grubu olduğunu ifade eden AKAN, toplumun her kesiminin birlikte mücadelesi ile bunun başarılabileceğini vurguladı.

Programda; Bursa AİK-İK temsilcisi Bilgisayar Müh. Zekayi KOTAN’ın Akılcı İlaç Kullanımı konusunda il genelinde gerçekleştirilen çalışmaları, ilçelerimize ve ilimize ait istatistiki verileri eczacılarımızla paylaşmasının ardından, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat TUTANÇ’ın hazırlayıp anlattığı “Mikrobiyota”  konulu sunum eczacılarımız tarafından ilgiyle takip edildi.

                                                 “AMACIMIZ İLAÇ KULLANIMINI DEĞİL, GEREKSİZ İLAÇ KULLANIMINI AZALTMAK”

  • İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan AKAN’nın açılış konuşması
  • Osmangazi İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sevgi HARORLU’nun konuşması
  • Bursa Eczacı Odası Başkanı Ecz. Okan ŞAHİN’in konuşması
  • İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan AKAN AİK’in önemini anlatıyor
  • AİK-İK Temsilcisi Bilgisayar Mühendisi Zekayi KOTAN ilimizdeki AİK çalışmalarını anlatıyor
  • Uzm. Dr. Murat TUTANÇ AİK ve Mikrobiyata konulu sunumunu gerçekleştiriyor
  • Serbest eczacılarımız programı ilgiyle takip ediyor